Kurs dla zaawansowanych

Zasady uczestnictwa

Zasady  uczestnictwa w kursie dla zaawansowanych


Kurs jest wyjątkowy, bo łączy wiedze  teoretyczną i praktyczną.
Kryteria:
• Do udziału w kursie  zapraszane są zespoły leczące dzieci z MPD składające się z  lekarza rehabilitacji, który jednocześnie jest kierownikiem zespołu, lekarzy neurologii i ortopedii, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi oraz o ile możliwe współpracujący z zespołem technik ortopedyczny.
• Członkowie zespołu powinni posiadać certyfikat  zakończenia kursu w 2011 roku podstawowego w 2012 lub w 2013  roku albo uczestniczyć w wymianie wiedzy podczas kursów w Polsce lub staży w Holandii  w latach 2009 - 2011
   Dobra znajomość jeżyła angielskiego jest nieodzowna
• Pełne uczestnictwo we wszystkich wykładach i warsztatach jest wymagane do uzyskania certyfikatu  kursu podstawowego w uzyskaniu umiejętności terapii funkcjonalnej.


Tematy główne

Temat główny „Poprawa funkcjonowania dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w życiu codziennym”,


Program kursu

Najnowsze osiągnięcia w interdyscyplinarnym leczeniu dzieci
z porażeniem mózgowym
Program ogólny  środa 19-11 do soboty 22-11-2014

Data Nr Program wykladowcy/nauczyciele
warsztatow
środa 19-11      
15.00 - 17.30   Badanie fizykalne dzieci nauczyciele
holenderscy
16.00   Przygotowanie dnia 1  
       
Czwartek 20-11   Dzień 1  Program  
08.45 - 09.00   Rozpoczęcie kursu  
       
Warsztat      
09.00 - 10.30   Warsztat monodyscyplinarny 1 Trojka dzieci z grupy C
    Temat: Poprawa Funkcji Dnia codziennego

 

    potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne, klasyfikacja

J. Becher, K. Folmer, A. Buizer

    potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne, ograniczenia J. Blom, N. Bergsma
    potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne, ograniczenia

E. Spaargaren, K. van Dijk

 

       
10.30 -10.45   Przerwa  
       
Sesja plenarna I   Temat:  

10.45 - 11.15

1 klasyfikacja MACS, Zancolli, House, video E. Spaargaren
11.15 - 11.45 2 Wykorzystanie pomp bakolofenowych (ITB) do poprawy samoobsługi S. Snela
11.45 - 12.15 3 obserwacja i analiza samoobsługi K. van Dijk, J. Blom, E. Spaargaren
12.15 - 12.45 4 opracowamnie planu leczenia

K. van Dijk, J. Blom, E. Spaargaren

       
12.45 - 13.30   Przerwa obiadowa  
       
Warsztat   Warsztat 2  **  
13.30 - 15.00   Monodyscyplinarny; 3 grupy jednolite
( lekarze, terapeuci, ortotycy)

 
 
    Temat:  samoobsługa  
    Pytanie o potrzeby: samoobsługa, jedzenie, ubieranie się, higiena osobista, mycie/kapanie  
       
15.00 - 15.20   Przerwa  
       
Sesja plenarna   15.20 - 17.00 wyklady  5 - 8  
    Temat:
 
 
15.20 - 15.45 5 aspekty medyczne siadania J. Becher
15.45 - 16.10 6 Leczenie ortopedyczne w celu poprawy siedzenia

M. Jozwiak

16.10 - 16.35 7 siedzenie i ustawianie pozycji, główne zasady E. Spaargaren
16.35 - 17.00 8 Interaktywny J. Taczala
       
17.30 – 19.00   Warsztat 3 ***  
    Warsztat monodyscyplinarny 3  
    Temat: siedzenie  
    potrzeby, obserwacja, badanie fizykalne  
       
Piatek 21-11   Dzień 2  Program  
Warsztat      
08.30 - 10.30   Warsztat 4 ****
Monodyscyplinarny; 3 grupy jednolite
( lekarze, terapeuci)
 
    Temat: siedzenie
 
 
08.30 -09.30   bez dzieci  
09.30 - 10.30   z dziećmi  
       
10.30 - 11.00   Przerwa  
       
Sesja plenarna   11.00 - 12.30 wykłady 9 - 11  
    Temat:  Poprawa chodu z AFO  
11.00 - 11.25 9 kinetyka chodu K. Folmer
11.25 - 11.50 10 Korekcja chodu za pomocą ortez typu AFO M. Bonikowski
11.50 - 12.30 11 projekty specjalne: ankle 7 i neuroswing A. Buizer
       
12.30 - 13.30   Przerwa obiadowa  
       
Warsztat      
13.30 - 15.10   Warsztat 5  *****  
    Interdyscyplinarny: grupy mieszane
( lekarze, terapeuci, )
 
    Temat: samoobsługa  
    Samoobsługa - terapia  
       
15.10 - 15.30   Przerwa  
       
Sesja plenarna   15.30 - 17.00 Wykłady 12 - 14  
    Temat:   ćwiczenia -  terapia AFO  
15.30 - 16.00 12 obserwacja i klasyfikacja chodu  
16.00 - 16.30 13 ustalenie planu leczenia  
16.30 - 17.00 14 evaluacja EVO: DYNAMIC  
       
Sobota  22-11      
Sesja plenarna   Prezentacje planów leczenia zespołów  
08.30 – 09.00   Przygotowanie  
09.00 - 10.00   Prezentacja planów leczenia  
       
10.00 - 10.20   Przerwa  
       
Sesja plenarna   10.20 – 13.00  
  15 Prezentacja dzieci: chodzenie na bosaka i z AFO  
  16 Ewaluacja kursu  
  17 Rozdanie certyfiktów  
Ceremonia zakończenia      
       
       

 


Program kursu CPO

19 listopada     Programm  
środa

15.00-17.30

  Badanie fizykalne dzieci tylko nauczyciele (Doctors, CPO)
środa

16.00

  Przygotowanie dnia 1 tylko nauczyciele (Therapists)
         
czwartek 19-11     Dzień 1  Program  
Sesja plenarna 08.45-09.00   Otwarcie kursu  
      Warsztat 1  
Warsztat 1 09.00-10.30   Warsztat multidyscyplinarny  
      Temat:  poprawa funkcji dnia codziennego  
      potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne kończyna górna, klasyfikacja MD: K. Folmer,  A. Buizer en J. Becher
      potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne kończyna górna, klasyfikacja PT: N. Bergsma en J. Blom
      potrzeby/obserwacja, badanie fizykalne kończyna górna, klasyfikacja OT: E. Spaargaren en K. van Dijk
         
Przerwa 10.30-10.45      
         
Sesja plenarna 10.45-12.30 1 Obserwacja chodu, plan korekty J. Becher/K. Folmer, N. Meijer
    2 Wykonanie gipsowego odlewu u dzieci na cele AFO i WHO (ortezy dłoni i nadgarstka) J. Becher/K. Folmer, N. Meijer
         
Przerwa 12.30-13.30      
         
Sesja plenarna 13.30-15.00   Wykłady Supervisie T. Gort
    3 House and Zancolii R. Rusinek
    4 Dopasowanie kombinacji AFO/ but R. Rusinek
    5 Streszczenie wykladów z kursu podstawowego K. Nowak
    6 Chód patologiczny, biomechanika, ortotyka K. Nowak
         
  15.00   Wyjazd do zakładu  
         
    7 Wykonanie modelu gipsowego i AFO  
         
przygotowanie     Ewaluacja i przygotowanie dnia 2 tylko nauczyciele
         
         
piątek 21-11     Dzień 2 Program  
         
  08.00-17.00   Wyjazd do zakładu  
      Praca w zakładzie  
         
    8 Wykłady w ciagu dnia  
      Zaleznie od potrzeb CPO's  
         
Sesja  równoległa 15.30-17.00   sesja dla rodziców  
         
przygotowanie     Ewaluacja i przygotowanie dnia 3 tylko nauczyciele
         
sobota 22-11     Dzień 3 Program  
Sesja plenarna 08.30 -10.00 9 Dopasowanie ortez T. Gort and N. Meijer
         
Przerwa 10.00 -10.20      
         
      Podstawowy i Zaawansowany  
Sesja plenarna 10.20 - 13.00 10 Prezentacja dzieci: chodzenie Team
      Na bosaka i w AFO  
    11 Ewaluacja kursu  
    12 Rozdanie certyfikatów  
         
Przerwa 13.00 - 14.00      
  14.00   wyjazd  

 


Termin zgloszen i oplata za kurs

Termin zgłoszeń na kurs do 1 październik. Opłata za kurs dla zaawansowanych wynosi 1100 złotych.
Termin dokonania oplaty - 15 październik.


Opłatę należy dokonać przelewem na rachunek:
Wanda Fundacja
Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Polsce
Lechonia 5, 01 – 556 Warszawa, Polska
REGON: 060060700, NIP: 5632300578
Bank: BGZ nr konta: 462030 0045 1110 0000 01976040


Wykladowcy i nauczyciele warsztatow

Prof. dr hab. n. med. Jules Becher

Katedra Rehabilitacji Medycznej Dzieci

Wolny Uniwersytet Medyczny w Amsterdamie

Prof. dr hab. n. med. Jules Becher

Dr. Katinka Folmer

rehabilitacja medyczna dzieci

Centrum Rehabilitacji Dzieci Trappenberg
Huizen, the Netherlands

Dr. Katinka Folmer

Eugene Rameckers

dr.n. fizjot.dzieci
Pracownik naukowo- dydaktyczny
Wydział Rehabilitacji Uniwersytetu w Maastrichcie, Holandii

Eugene Rameckers

Jennifer Blom

magister fizjoterapii

Centrum Rehabilitacji  Dzieci Trappenberg
Huizen Holandia


Els Spaargaren

terapeuta zajęciowy

pracownik naukowy wydziału terapii zajęciowej
Wolnego Uniwersytetu Medycznego w Amsterdamie, Holandia

Els Spaargaren

Tom Gort

magister inzynier ortotyk protetyk

Noppe Orthopedie BV, Nordwijkerhout, Holandia

Tom Gort

Formularz zgloszenia uczestnika